Historie poutního místa Mariánská hora začíná v roce 1814, kdy tudy vezl forman A. Keprta náklad mlýnských kamenů. Na rozježděné cestě se vůz převrátil a forman pod ním zůstal uvězněn. Když prosil o pomoc Pannu Marii, zjevila se mu zářící paní, která mu pomohla. Roku 1864 zde byla postavena kaplička a roku 1875 i dnešní kostel, v jehož vnitřku zůstala kaplička zachována.

V roce 2014 byla na Mariánské hoře postavena 23 metrů vysoká rozhledna, ze které je krásný výhled na Lanškrounsko, Orlické hory a při dobré viditelnosti i Jeseníky a Krkonoše.

Číst dál: Lesní brána - Mariánská hora - Rozhledna Mariánka (celkem 7,6 km) »

Pro obyvatele z blízkého okolí se stala kaple poutním místem. Postavil ji Bernard Dušek z Dolní Dobrouče jako poděkování za své opakované uzdravení z těžké nemoci, když pil vodu z vyvěrajícího pramene v blízkosti dnešní kaple. Je ukrytá v lese a byla zasvěcena Panně Marii. Dokončena byla roku 1866 a o rok později byla její věžička opatřena malým zvonkem. Bernard Dušek se potom v plné svěžesti dožil 88 let.

Číst dál: Horákova kaple (celkem 14,4 km) »

Původně královský hrad Lanšperk dlouho patříval k významným hradům na Ústeckoorlicku. Od konce 16. století pustne a dnes se již nachází ve stadiu pokročilých zřícenin. Torzo mocné obvodové hradby, která Lanšperk pasuje na typického představitele hradu s plášťovou zdí, je nicméně ještě dnes výraznou ozdobou vysoké stráně nad údolím Tiché Orlice, jímž prochází železniční trať z Ústí nad Orlicí do Letohradu. Z hradu se naskýtá krásný rozhled po okolní krajině.

Číst dál: Zřícenina hradu Lanšperk (celkem 20,8 km) »

Suchý vrch je hora, jejíž vrchol je v nadmořské výšce 995 m.n.m. Suchý vrch leží přímo na historické hranici Čech a Moravy. Vrchol Suchého vrchu také tvoří hranici mezi rozvodím Severního a Černého moře.
Na Suchém vrchu je možnost občerstvení v Kramářově chatě postavené roku 1928. Na počátku 30. let minulého století byla k chatě přistavěna rozhledna, z níž je výhled na Králický Sněžník, Hrubý Jeseník a Podorlickou pahorkatinu.
Asi 3 kilometry od Kramářovy chaty je Dělostřelecká tvrz Bouda, která byla vybudována před 2. světovou válkou na obranu před Třetí říší.

Číst dál: Lesní brána - Suchý vrch a zpět (celkem 38,2 km) »

Rezervace

R

y

c

h

l

á

 

r

e

z

e

r

v

a

c

e